You are hereMaturitní šaty

Maturitní šaty


Maturitní ples patří bezpochyby k jedněm z nejvýznamnějších událostí našeho života. Je to příležitost, kdy si můžeme obléknout krásné společenské šaty a být hvězdou večera. Podle čeho ale maturitní šaty vybírat?

Na začátku si rozmyslete, kolik jste do parády na maturitní ples ochotna investovat. Do celkové ceny nezapomeňte zahrnout i náklady na doplňky (jako je kabelka, boty, šperky a podobně), kadeřníka a případně i kosmetičku.

Nejoblíbenějším materiálem maturitních šatů je bezpochyby satén. Vybrat si můžete jak z kvalitního těžkého saténu, tak i z lehkého levnějšího saténu. Na příležitost maturitních plesů je upřednostňován těžší a matný satén. Používá se také šifon, žoržet a organza. Na spodničky, jenž mají sukni dodat na objemu, se používá tyl.

Výběr maturitních šatů by jste neměla nechávat na poslední chvíli, ideální doba je tak 3 měsíce předem. Inspiraci najdete především v módních časopisech, na internetových stránkách, v půjčovnách, v obchodech a v buticích. Na výběr máte z několika variant.

První možností je nechat si šaty ušít od švadleny. Výhodou tohoto řešení je originalita šatů, nevýhodou je možná vyšší cena či špatné provedení. Druhou variantou je zapůjčení šatů v salónu. Cena se pohybuje zpravidla od 1000 Kč. Doba zapůjčení je obvykle na 1 až 3 dny.  Většina salónů nabízí šaty od velikosti 36 do velikosti 48, součástí servisu ale rovněž bývá úprava šatů na vaší výšku a postavu. Poslední možností je si maturitní šaty koupit. Kvalitní a pěkné šaty pořídíte už od 1500 Kč, a to v dobře zavedených obchodech v nákupních centrech či v menších značkových buticích. Maturitní šaty si můžete koupit také přes internet. Nákup v e-shopu vám ušetří hodně času a také možná dost peněz. Nevýhodou je, že šaty nemůžete vyzkoušet, a tak vám nemusí zcela sedět. Nejlevnější variantu maturitních šatů, zároveň ale také neoriginální a méně kvalitní, představují modely z vietnamských obchodů.

Pokud si šaty chcete koupit, nepořizujte je však příliš brzo, protože nikdy nevíte, jestli do doby maturitního plesu nezhubnete, nebo v opačném případě bohužel nepřiberete. Peníze za šaty by tak byly zbytečnou investicí. Některé šaty však dovolují i menší zabrání nebo povolení.
Na výběr šatů si sebou vezměte doprovod, který vám objektivně poradí. Pokud máte obuv už zakoupenou, vezměte si jí určitě sebou. Nebojte se při výběru experimentovat a zkoušet. Právě šaty, které se vám na ramínku nelíbí, zrovna na vás mohou vypadat báječně.